Czy można młodego człowieka nauczyć życia? Hmmm. Z małym dzieckiem sprawa wydaje się całkiem prosta. To rodzice są ich pierwszym drogowskazem. Pomagają zrobić pierwsze kroki, pokazują kolory świata, motywują do jego smakowania, ale także stawiają granice, tak ważne dla poczucia bezpieczeństwa maluchów. A co zrobić z człowiekiem, który znajduje się między dzieciństwem a dorosłością? Jak z nim rozmawiać? Jak pokazać mu właściwą drogę? I czy ta droga na pewno będzie dla niego właściwa? Jak nauczyć go radzenia sobie z problemami życia codziennego, poruszania się po skomplikowanym i często okrutnym świecie. Szanowania siebie i innych i w końcu jak być uczciwym człowiekiem. To naprawdę ogromne wyzwanie. Wyzwanie, które staje przed nami w szczególnie ważnym okresie życia młodego człowieka. W okresie, w którym ustala się jego tożsamość, kształtuje światopogląd. W tym czasie zaczyna wyznaczać sobie cele, nawiązuje relacje z innymi ludźmi i w końcu dokonuje życiowych wyborów. Okres, w którym każdy nawet najmniejszy błąd można porównać do rodzaju wyładowania elektrycznego - ISKRY.
Jej niezwykła siła i szybkie działanie może być ogromnie niszczące nie tylko dla niego, ale również dla całego jego otoczenia. Z drugiej strony ta sama ISKRA - ale skierowana we właściwym kierunku i dobrze wykorzystana nagle może również dać początek nowym wydarzeniom, idei a nawet pasji. Powstaje zatem pytanie jak skierować tą energię i zamienić ją na zachowanie, które przyniesie korzyść jemu, innym osobom i społeczności w której żyje. Jednym słowem jak skutecznie wykrzesać postawę, która w efekcie przyniesie dobro i korzyści społeczne?.
Nie pozostaje nam nic innego jak podjąć wyzwanie……JJJ.
Po naradzie postanowiliśmy skorzystać z mądrości doświadczonych psychologów i zastosować trzy elementy (definiujące postawę społeczną). Pierwszym z nich jest element emocjonalny, który określa stosunek wartościujący jednostki do danego zjawiska. Drugi to element poznawczy, obejmujący wiedzę jednostki, jej przekonania, opinie. Trzecim jest element behawioralny - czyli reakcje jednostki wobec danej osoby czy zjawiska. Wszystkie te elementy zastosowaliśmy w naszym nowym projekcie o nazwie ISKRA.
Projekt ISKRA, przygotowany w formie konkursu, stworzyliśmy z myślą o młodzieży w wieku 15-18 lat, której nie jest obojętny los drugiego człowieka. Posiada dużą wrażliwość, ale jednocześnie ogromną siłę, aby zobaczyć i zdefiniować problem, znaleźć jego rozwiązanie a na końcu zmierzyć się z nim.
Naszym zdaniem są to największe wartości młodego człowieka. To ISKRA, którą należy zauważać i troskliwie, starannie pielęgnować. Uważamy, że dzięki temu w przyszłości młody człowiek zamiast gromadzić roszczenia, sam weźmie odpowiedzialność za siebie i swoich bliskich. Będzie potrafił kreatywnie, odważnie i skutecznie walczyć o swoje marzenia. A światło takiej ISKRY zaświeci bardzo mocno w przyszłości i rozjaśni jeszcze nie jeden smutny zakątek.
Pierwszym etapem projektu będzie poznanie młodych osób 15-18 lat, które w swoim otoczeniu wykazały się postawą prospołeczną. Zainicjowały działalność na rzecz innych potrzebujących osób. Informacje na temat młodego człowieka i jego dokonań będą mogły zgłosić do konkursu wszystkie osoby dorosłe oraz instytucje - świadkowie inicjatyw (zgodnie z regulaminem konkursu).
Wszystkie zgłoszone inicjatywy zostaną poddane ocenie publiczności mediów społecznościach i ocenie jury. 12 osób (6 osób które zdobędą największa liczbę głosów publiczności i 6 osób z największa liczbą punktów od jurorów) zakwalifikują się do drugiego etapu konkursu. Będą w nim współzawodniczyć o uzyskanie finansowania kolejnego projektu, który zrealizują dla swojego otoczenia. Drugi etap konkursu to publiczne zaprezentowanie własnego projektu społecznego (zgodnie z regulaminem konkursu). Zwycięzca pierwszej edycji konkursu ISKRA wybrany zostanie przez gremium jury.
W nagrodę otrzyma oprócz wsparcia merytorycznego ekspertów Fundacji Instytut Inicjatyw Społecznych w trakcie realizacji projektu, voucher na rozwój osobisty oraz Voucher na realizacje zwycięskiego projektu. Wartość voucherów zostanie podana w regulaminie konkursu.
A to nasza ulubiona cegiełka filantropa :)
Wszyscy, którzy chcieliby otrzymać taką symboliczną cegiełkę - filantropa z dedykacją, wystarczy, że wpłacą na nasze konto dowolną kwotę, która pomoże nam zrealizować projekt. Przypominamy numer:
Rachunek bankowy
Właściciel: Fundacja Instytut Inicjatyw Społecznych
Siedziba: ul. Gdańska 57a, 90-612 Łódź
Bank: Bank Spółdzielczy w Aleksandrowie Łódzkim
Nr rachunku: 02 8780 0007 0302 2731 1003 0001
DZIĘKUJEMY :))