„Polska – kraj mało przyjazny dzieciom”. Referatem o tym tytule prof. W. Warzywoda-Kruszyńska otworzyła sesję dotyczącą jakości życia dzieci i młodzieży podczas konferencji „Jakość życia oraz problemy zdrowotne dzieci i młodzieży Województwa Łódzkiego”,
która odbyła się 23.04.2009 w Urzędzie Miasta Łodzi. Reprezentantom nauk społecznych i medycznych, przedstawicielom rządowych i pozarządowych organizacji działających na rzecz dzieci i młodzieży obecnym na konferencji przedstawiła problematykę biedy wśród dzieci. Naszym zdaniem o tym problemie nie wystarczy mówić….powinniśmy wszyscy... „krzyczeć”…
WZLOT na konferencji: "Jakość życia oraz problemy zdrowotne dzieci i młodzieży Województwa Łódzkiego"
Tytuł konferencji:
Jakość życia oraz problemy zdrowotne dzieci i młodzieży Województwa Łódzkiego
Organizatorzy:
* Łódzkie Chrześcijańskie Towarzystwo Dobroczynności,
* Stowarzyszenie Obrony Praw Ubezpieczonych,
* Instytut Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego,
* Rada Miejska w Łodzi
Termin:
23 kwietnia 2009 r.
Miejsce:
Urząd Miasta Łodzi
WZLOT reprezentowali/tytuł prezentacji:
* prof. Wielisława Warzywoda-Kruszyńska, referat wprowadzający pt. „Polska – kraj mało przyjazny dzieciom”, otwierający sesję „Jakość życia dzieci i młodzieży Województwa Łódzkiego”
* mgr Marta Petelewicz – „Jakość życia łódzkich dzieci z rodzin o niskim standardzie materialnym”
* mgr Joanna Biała – „Jakość dzieci niepełnosprawnych nastolatków”
* dr Piotr Szukalski – „Sytuacja demograficzna Łodzi”
Krótki opis:
Konferencja „Jakość życia oraz problemy zdrowotne dzieci i młodzieży Województwa Łódzkiego” odbyła się w siedzibie Urzędu Miasta Łodzi 23 kwietnia 2009 r. W konferencji wzięli udział reprezentanci nauk społecznych i medycznych, a także przedstawiciele rządowych i pozarządowych organizacji działających na rzecz dzieci i młodzieży. WZLOT reprezentowała koordynator projektu prof. Wielisława Warzywoda-Kruszyńska, która otworzyła sesję dotyczącą jakości życia dzieci i młodzieży w województwie łódzkim referatem o biedzie wśród dzieci i o podejmowanych przez instytucje państwowe działaniach mających na celu jej zapobieganie. Dr Piotr Szukalski, zastępca koordynatora projektu WZLOT ds. organizacyjnych, omówił szczególną na tle innych dużych polskich miast sytuację demograficzną Łodzi. Cząstkowe i wstępne rezultaty badań prowadzonych w ramach projektu WZLOT zaprezentowały dwie członkinie zespołu badawczego. Mgr Marta Petelewicz omówiła wyniki surveyu przeprowadzonego wśród szóstoklasistów z dziesięciu łódzkich szkół podstawowych, w których procent dożywianych uczniów jest najwyższy w mieście. Analizie poddane zostały kluczowe obszary określające jakość życia łódzkich dzieci mieszkających na obszarach skupiających ludność o niskich dochodach. W wystąpieniu przedstawiona została charakterystyka sytuacji rodzinnej, warunki mieszkaniowe, relacje rówieśnicze, zdrowie, sposoby spędzania wolnego czasu i ogólna ocena własnego życia, dokonana przez badanych nastolatków. Mgr Joanna Biała opowiedziała o wynikach badań prowadzonych wśród niepełnosprawnych fizycznie nastolatków i ich opiekunów, odnosząc się do zagadnień takich jak możliwości rehabilitacji, stan zdrowia oraz dostęp do edukacji młodych ludzi, którzy nie mogą się swobodnie poruszać.